Πρωταθλητής στο ITF CUP ο Βασίλης Βαρδάκης

[ ARti news / Ήπειρος / 17.07.17 ]

Ολοκληρώθηκε το 2ο ITF CUP στα Γιάννενα με τον γιαννιώτη αθλητή του Ομίλου Αντισφαίρισης Ιωαννίνων Βασίλη Βαρδάκη να κατακτά το κύπελλο.

Ο Βασίλης Βαρδάκης κέρδισε με 2-0 σετ τον Αυστριακό Benedikt Emesz και αναδείχθηκε πρωταθλητής. Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος σε διοργάνωση της ITF για τον Βασίλη που ανοίγει φτερά για μεγαλύτερες διοργανώσεις και επιτυχίες.

Ο 18χρονος Βασίλης Βαρδάκης ήταν ο καλύτερος παίκτης όλη την εβδομάδα που διεξαγόταν το CUP, κερδίζοντας 5 straight sets νίκες, για να ολοκληρώσει το τουρνουά χωρίς να έχει χαμένο σετ.

Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει τον Παναγιώτη Νεάρχου από την Κύπρο με 6-1, 6-3. Στον 2ο γύρο απέκλεισε τον Ιταλό Nicolo Crespi, No. 4 στο ταμπλό, με 6-3, 7-6 (6), ενώ στα προημιτελικά άφησε εκτός τον Σλοβάκο Lukas Palovic, με 7-5, 6-3. Έπειτα κέρδισε τον Ούγγρο Mate Voros στα ημιτελικά, με 6-3, 7-5 και έκλεισε κερδίζοντας τον Αυστριακό, το Σάββατο το πρωί στο τελικό.